Saat Kaç?

Bana kimsenin talimatı ile gelmemiş biriydi. Herhangi biri. Aynı trendeki aynı yolcu gibiydik. Mağrur olduğunu bilmezdim, mahsun olduğunu düşündüm. Yüzünde bir tebessüm olmak istedim, onu mutlu etmek istedim. Bilemezdim kafasında kötü olarak yer etmişim. Bilemezdim ne yapsam da o bakışı kıramazmışım. Gereksizdi gösterdiğim yakınlık, uzakmışım. Yersizdi bırakmadığım tutunuş, yersizmişim. Onun bana bakışı hiç bir zaman değişmedi. Hiç bir zaman düzelmedi. Meğer hiç değişmezmiş onlar. Değişmeye öyle dirençlilermiş. Onlar kendi gölgelerinden başka kimseyi görmezlermiş. Hiç olmayan, sahte kimliklerini sürerlermiş güne.

Ah Neruda sen ne derdin? Güneş doğduktan sonra günü ayakta tutmak için ne gereklidir? diye sorardın. Masallar, maskeler, ata sözleri, klişeler, varlıklar, hüzünler, darağacına asılan umutlar evet eşit değil hiç bir şey bu hayatta. Gün biterken her yana sirayet eden bu eşitsizlikler kumpasında günü ayakta tutmak çok zor.

Erdem, iyilik manasını değiştirdi. Aslını bıraktı dağlar ardına.

Kahramanlar dolaşıyorlar. Kutlu kılıyorlar mutlu birlikteliklerini. Hiç çağrılmadığım o yere bakıyorum uzaktan. Renk cümbüşüne dönmüş içi boş aynalarında boyuyorlar yüzlerini. Hiç bir yerim yokmuş onlarda.

Yersizmişim, yurtsuzmuşum, hiç bir şeymişim!

Saat kaç Mavi saat kaç? Kaçıncı çalınışı aynı çanların ve kaçıncı uyanamayışın yüksek sesli bu çanlara rağmen?

3 yorum: Yorum Var!

 1. Sevgili Bahar, önce hayırlı olsun diyorum:)
  Resmini görünce çok duygulandım! Sevgilerimle..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. çok teşekkür ederim,
   sevgilerimle..:)

   Sil
 2. çok güzel yüreğine sağlık mavim ve seni böyle görmek de ayrı bir güzellik :)

  YanıtlaSil