Bir Nefeste Gençleşin

[Sağlık & Yaşam] [Yazan: Cansu Altın]

Günümüzde teknolojinin ilerlemesi, insanların refah düzeyinin artması ya da televizyondaki reklamların etkisi midir bilinmez ama insanlar genç kalmaya önem veriyorlar.

Birçok insan ruhu, fizyolojik yaşından daha erken yaşlandığı halde vücudunu genç ve güzel tutmaya çalışıyor. Artık sadece kadınlar değil erkeklerde botox, yağ aldırma, cilt lekeleri ve kırışıklıkları giderme adına operasyonlar yaptırıyorlar. Bunlara asla karşı değilim ve eleştirdiğim konu da bu değil. Eleştirdiğim şey, vücudumuzu genç tutarken psikolojimizi, organlarımızı ve ruhumuzu yaşlı bırakmak.

Doğru nefes alarak hem bedeninizi hem de ruhunuzu gençleştirebileceğinizi biliyor muydunuz? Özellikle hepimizin yoğun iş temposuyla boğuştuğunu varsayarsak günün 3-4 dakikasını nefes egzersizlerine ayırmak kendinize verebileceğiniz en büyük hediyedir. Nefes egzersizleriyle kan akışınızı düzenleyebilir, dengenizi sağlamlaştırabilir, hazmınızı ve bağırsaklarınızın çalışmasını hızlandırabiliriz. Bir çok insana doğru nefes almanın ve nefes egzersizlerinin faydalarını söylediğimde birçok kişiden; bende kalp çarpıntısı yapıyor, nefes alamama hissi yaratıyor gibi cevaplar alıyorum. Panik yapmanıza gerek yok. Vücudunuz bu tepkileri sadece başta verecek çünkü doğru nefes almaya alışmadığı için ve özellikle havayı diyaframa değil de ciğerlere doldurduğumuzdan bu sonuçlarla karşılaşıyoruz.

Peki ne yapacaksınız?

Öncelikle çok aç veya çok tok olmamalısınız. Telefon, televizyon vs. kapatmalısınız. Dikkatinizin dağılmaması için öncesinde tuvalete gidebilirsiniz, çünkü biriken idrar odaklanmanızı zorlaştırır.

Yeni başlayanlar, yatarak yapıldığında daha kolay adapte olunabilineceği için sırtüstü uzanmaları onlara fayda sağlar ancak oturarak da yapabilirler.

Evet her şey hazır başlıyoruz!

Sırtüstü uzanın, dizlerinizi bükün ve burnunuzdan derin bir nefes alın. Aldığınız nefesle karnınızın şiştiğinden yani havanın karın boşluğuna dolduğundan eminseniz ağzınızdan balon şişirir gibi yavaş yavaş verebilirsiniz. Birkaç kere yatarak yaptıktan sonra bu egzersizlere oturarak devam ediniz.

Bir süre sonra fark edeceksiniz ki; aklınıza her geldiğinde, trafikte, arabanızda, işinizde ve evinizde kısa kısa molalarla bu egzersizi yapıyor bulacaksınız kendinizi. Böylece depresyondan kurtulabilir, zayıflama hızınızı arttırabilir ve en önemlisi kendinizi iyi hissedebilirsiniz.


Cansu Yıldız Altın
4. Sayının Tüm Sayfaları
[Kapak] [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11]

0 kişi mesaj bıraktı:

Yorum Gönder