İnternet

[Teknoloji - Bilim] [Yazan: Ersin Altın]

Dünya üzerinde 7 milyar civarında insan yaşıyor. Bunların 2 milyardan fazlasının ortak bir buluşma noktası var: İnternet. Akıllı cihazların tuvalette dahi elden düşmediği, metrobüslerde direkleri unutup düşme pahasına kullanımının sürdüğü, sayesinde topsuz alandaki futbolcuların şortlarından çıkarıp gruptaki diğer maçları takip edebildiği hayat adlı oyunda, internetin zamanımızı büyük hem de bayağı büyük oranda doldurduğu kesin.

Uzman maaşı alan kesimlerce internet günümüzde yazıdan sonra iletişime yönelik en büyük gelişme olarak kabul görüyor. İletişim yazıdan sonra arayı o kadar uzun asırlarca açmış olacak ki iletişim nedir unutan toplumlar interneti sadece kişisel tatmin siteleri olarak kullanıyorlar. İnternet aslında farkındalık bir nebze olsun artsa anında görülecek ki geniş ağlara ulaşma imkanı sayesinde bilginin demokratik kimlik kazanmasında çok etkili bir platform. Dedelerimizden tutun da 2 yaşındaki bebelerimize kadar her insan evladı internette durdurulamaz bir paylaşım içerisinde; fotoğraflar, videolar, yazılar, beğeniler. Bazen de gözlemlerimiz yalnızca bu paylaşımlardan ibaret bir internet olduğunu düşünenlerin çoğaldığı yönünde sonuç veriyor. Örneklemek gerekirse sol avucunda telefonuyla araba süren taksicinin birilerini durdurup adres sorması. Bu gibi insanlar farkında olmadan internete ödedikleri aylık fatura paralarını kanalizasyona bırakıyorlar. Çünkü sosyal medya uygulamalarındaki internet kullanıcı giderleriniz aylık kullanım kotanıza en düşük yansımayı yapan kısmı oluşturuyor.

İnternet çıkış noktası 1960 Soğuk Savaş Dönemi’ne denk gelir. Rusya kaynaklı doğabilecek nükleer saldırı riskine karşı Amerikan Hükümeti’nce ön uyarı ve erken müdahale amaçlı oluşturulmuş İletişim Ağı “Arpanet” bugün kullandığımız ağ sisteminin atasıdır. Dağılan endişe bulutları sonrasında Amerikan Ordusu sonrasında ağlarını ayırıp sistemi uluslararası hale getirdiğinde adı İnternet olarak değiştirilmiş. İnternet 1980'lerin sonuna kadar yalnız bilişim uzmanlarınca kullanılmış. Sonunda CERN bilim insanlarından Tim Berners-Lee’nin ortaya attığı World-Wide-Web (Dünya Çapında İnternet) fikri interneti bugün ekranlarımızdaki halinin ilk adımlarına kadar getirmiş.


Her ne kadar “bu bir bilgi ve medya platformu: olsa da olur olmasa da” diyen bir kesim bizimle aynı oksijeni tüketmeye devam etse de hayat sürdükçe internet devleşmeye devam edecektir. Yazı, her nasıl asırlardır varlığını kağıt üzerinde veya sanal verilerde korumaya devam etmişse internet de kullanıcı ile dostluğunu koruyabildiği sürece gelişimini ve insanlığa desteğini sürdürecektir.


Ersin Altın | www.youtube.com | ersinaltin90@gmail.com
4. Sayının Tüm Sayfaları
[Kapak] [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11]

0 kişi mesaj bıraktı:

Yorum Gönder