Limit Yok & Milyoner

[Bunu da İzle] [Yazan: Mehmet Sait Kayam]
Para ve kadınlar. Hayattaki hataların çoğu nedeni bunlardır. Görünüşe göre sen ikisine de bulaşmışsın.
Evet ilk filmimiz hepimizin kulak aşinası olduğunu düşündüğüm bir film, 2008, İngiltere yapımı olan Milyoner gösterime girmeden önce çok fazla ilgi çekmemiş olmasına rağmen vizyon tarihinden sonra beklenmedik bir patlama yaparak En İyi Film dahil 8 dalda Oscar almayı başarmıştı.

Filmin yönetmen koltuğundan 127 Saat ve Trance filmlerinden de hatırlayacağımız Danny Boyle oturmakta. Başrollerde ise Dev Patel ve Freida Pinto’yu seyrediyoruz. Film başladığı ilk dakikadan itibaren hem orijinal senaryosu, hem müzikleri ve kurgusu ile sizleri içine çekecek, hiç sıkılmadan Jamal Malik’in (Dev Patel) katıldığı bir yarışma programında 20 Bin Rupi kazanma hikayesine şahit olacaksınız. Kameralar önünde her şey normal görünse de, ışıklar kapandığı zaman işlerin aslında göründüğü kadar basit olmadığını fark edeceğiz.  Jamal bir yandan 20 bin Rupi kazanmak için tüm sınırları zorlarken bir yandan da insanları hikayesine inandırmaya çalışacaktır. Bu sıcak ve gerilim dolu hikayeyi hala izlemediyseniz kaçırmamanızı tavsiye ederim.


IMDB başta olmak üzere sinema üzerine hazırlanan platformlarda Milyoner için verilen ortalama puan 10 üzerinden 8 civarında. Benim puanımda hemen hemen aynı düzeyde diyebilirim.
Benim puanım
4/5– Birine bir şey söyledin mi?
+ Kimseyle konuşmadım Carl, aptal değilim.
– Aptal olmadığını biliyorum Eddie ama zekilerin klasik hatasına düşüp kimsenin senden zeki olmadığını düşünme.
Başrollerinde Bradley Cooper, Robert de Niro, Abbie Cornish ve Anna Friel’in oynadığı filmin aynı zamanda senaristi de olan Alan Glynn’in The Dark Fields kitabından uyarlanan harika bir film. Kendine özgün çok farklı bir senaryo ve konu ile başından sonuna dek sizleri kendine hayran bırakacak bir başyapıt demek sanırım bu film için abartı olmayacaktır. İnsana beyninin yüzde yüzünü kullanma şansı veren bir hap hayal edin, sıkıntılı bir dönemden geçmekte olan yazar Eddie Morra (Bradley Cooper) işte böyle bir hap sayesinde adeta bambaşka birine dönüşecek ve hayatı tamamen değişecektir, Bu muhteşem hap sayesinde inanılmaz bir analiz ve tahmin yeteneğine kavuşan Eddie bunu değerlendirmek isteyecektir. Eddie’nin bu sürükleyici serüvenini izlerken sizlerde böyle bir hap olsa neler yapabileceğinizi düşünecek ve filmin sonunda kendinize bunu soracaksınız. Gerek oyunculuklar, gerek müzik ve sahne seçimleri, gerek kurgusu ve özgün senaryosu ile Limit Yok çok başka bir film diyebilirim. İzleyin demiyorum hala izlemediyseniz çok şey kaybettiniz diyorum.


Benim puanım
4/5

Gelecek ay yeni önerilerle görüşmek üzere...


Mehmet Sait Kayam | mehmetsaitkayam@gmail.com
4. Sayının Tüm Sayfaları
[Kapak] [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11]

0 kişi mesaj bıraktı:

Yorum Gönder