E(v)-OKUL

Hayatımın başrolünde bir öğretmenin olması okullara olan ilgimi her geçen gün daha da arttırıyor. Eşimle gündelik sohbetlerimizden elde ettiğim bilgiler okuduğum yıllara nazaran eğitim sistemine dair algılarıma yepyeni bakış açıları getirtiyor. Bir de şu tahta cetveliyle parmak uçlarıma vurmasa bizimkine ideal evlilik diyebilirim. Şakası bir yana akranlarım çok iyi bilirler ki gereksiz cezalar daha birkaç yıl öncesine kadar okullarımızın aşılamayan mevzularıydı. Hani şu anne ve babalarımızın öğretmenlere etimizi kemiğimizi teslim ettikleri 90lı yıllar ve öncesi. Şimdiler de anne baba olmuş aynı dönemin yetişkinleri Amerika, Almanya, İngiltere gibi öğretim bazında ununu elemiş eleğini asmış ülkelerde işi evde öğretim boyutuna kadar getirmişler. Çocuk yine sınavlara devlet denetiminde giriyor ve girenlerin başarı durumu sistemin de ileride üye sayısının ne derece artacağı hususunda bizlere istatistiki bilgiler sağlıyor. 

Evde öğretim temalı bilinen en eski hikaye Amerikalı iş adamı Thomas Edison’un çocukluğunda yaşanmıştır. Bir gün annesi okula gelir. Edison’u dersten alıp eve götürür. Ellerinde tuttuğu mektubu içinden okur ve yazanları oğluna açıklar: ”Oğlum, sen o kadar zekisin ki öğretmenler sana öğretecek bir şeylerinin olmadığını yazmışlar. Bundan sonra okula birlikte evde devam edeceğiz.” Aslında kağıtta Edison’un kapasitesinin diğer çocuklara nazaran geriliği ve derhal okuldan alınması gerektiği yazılıdır. Edison’un hayat hikayesi aradan yıllar geçse de halen herkesçe bilinir; ama o mektubu yazan eller hakkında anonimden ötesi yazılmamıştır. 

Bir başka Amerikalı, günümüz dehası olarak kabul edilen Elon Musk en son röportajlarından birinde içinde oğullarının da okutulduğu 20 kişilik bir okul kurdurduğundan bahsetti. Bu okulda öğrencilere elektronik teknik bilgiler, bunun yanında yeni gelişen teknolojiler hakkında sunumlar ve ilgili projeler öğretiliyormuş. Ayrıca Musk çocuklarının hükümet okullarına da gittiklerini söyledi. Benim yorumumca kalite farkını görmeleri gerektiğine inandığından çocuklara iki sistemi de tattırıyor. Tesla marka aracın son kaza önleyici mekanizmasının kusursuz işleyişini anlatan videoyu izleyenler kalite kıyasını kendilerince çoktan yapmışlardır. 

Galiba ilerleyen zaman bizleri her sektörde olduğu gibi eğitim-öğretim kurumlarında da inovatif fikirleriyle şaşırtmaya devam edecek. Ailelere şimdilik çocuklarının okul yükünü tamamen yüklemek biraz zor gözükse de her şeyi bildiğine inanan insanoğlu için bir nesil yetiştirmek devede kulak olsa gerek.


Ersin Altın | www.youtube.com | ersinaltin90@gmail.com

5. Sayının Tüm Sayfaları

0 kişi mesaj bıraktı:

Yorum Gönder