Narkolepsi

Gece uykunuzu yeterince aldığınızı düşünüyorsunuz, ancak hala uykunuz mu var?


Aniden gelen uyuma isteği ve buna karşı direnciniz her geçen gün daha da azalıyor mu? Bütün uykusuzluğunuzu, yorgunluğunuza ve strese bağladığınız, rahat bir uyku çekerseniz her şeyin yoluna gireceğini düşündüğünüz ve o fiyakalı uykuyu çektiğiniz halde; hala mı uykusuzsunuz?

Aşırı uykululuk hali, ciddi rahatsızlıklara neden olabilen önemli bir sorun olması gerekirken, genellikle günlük iş temposuyla veya başka sağlık sorunlarıyla ilişkilendirilip ciddiye alınmıyor. Birçok hasta uzun yıllar aşırı uykululuk halini normal olarak değerlendiriyor. Öğlen saatlerinde, akşam televizyon karşısında, yolculukta ve hatta işte veya direksiyon başında uyumayı normal kabul ediyor. Oysa bunların hepsi birer hastalık belirtisi.

Belki de uykusuz değil narkolepsi hastasısınızdır.

Narkolepsi hastalarını ortalama olarak yeterli sayılacak uyku seviyelerini almalarına karşın sürekli uyuma isteklerinin devam etmesi ve bir anda uyku isteğine yenilmeleri, sürekli uykuya hazır halde olmalarını görmek mümkündür. Narkolepsi hastalarının uyku hali hiçbir dış faktörden etkilenmediği gibi, mevsimsel değişimlerden de etkilenmiyor. Hasta, her mevsim ve şartta aniden uyku hali hissediyor ve kısa süre uyuduktan sonra dinlenmiş olarak uyanıyor, güne devam ediyor. Gün içerisinde kısa kısa uyuma halleri normal bir kişiden daha fazla olabilir. Ayrıca kişilerin bu kısa uykulardan sonra kendini yenilenmiş ve daha dinç hissettikleri görülmüştür. 
Kişi uyanıkken beyin dalgalarında düzenli bir ritim görünür. Kişi uykuya daldığında beyin dalgaları yavaşlar ve bu ritim daha az düzenli olmaya başlar. Bu normal uyku durumudur. Uykuya daldıktan bir saat yada yarım saat sonra beyin dalgaları normal süreçte çalışmaya başlar ve aktifleşir. Hatırlaya bildiğimiz rüyaların büyük bir kısmı bu süreçte gerçekleşir. 

Narkoleptik kişiler direkt olarak kaydetme aşamasında olunan ve beyin dalgalarının aktif olduğu bu süreç ile uykuya başlar. Bunun sonucu olarak da çok gerçekçi olan ve korkutucu rüyalar ve kabusları çok sık görürler. 

Narkolepsi her yaş grubunda görüne bilinir. Ancak hastanın bu durumunun farkına varıp bir çözüm yolu aradığı 20 - 30 yaş grubudur. Hastalığı genetik yolla oluşabilir. Kendiliğinden sonlanabilecek dönemsel bir rahatsızlık değildir. Bir hekime başvurulmalı ve doğru teşhis ve tedavi yöntemi için hastanın uyku belirtilerini doğru ifade etmesi tedavi süreci için çok önemlidir. 

Son yıllarda yapılan araştırmalarla tedavi seçenekleri de arttı, modern ilaçlarla çok daha başarılı ve güvenle tedavi edilmeye başlandı. Aşırı uyku hali için geliştirilmiş ilaçların yanında, hastalığın diğer belirtilerinin tedavisinde genellikle antidepresan olarak bilinen ilaçların bazıları kullanılıyor ve tedaviden yüzde 100’e varan oranlarda sonuç alınıyor.


Şerife Öztürk | SerryMor | serrymor@gmail.com

5. Sayının Tüm Sayfaları

0 kişi mesaj bıraktı:

Yorum Gönder