Uzay Yolcuları & Kaçış Planı

Avalon’a vardığımızda bir hedefimiz vardı. 120 yıl uyuyacak ve yeni bir yüzyılda yeni bir gezegende uyanacaktık. Fakat bir yıl önce her şey değişti. Erken uyandık, 90 yıl kadar erken.
Vizyon filmimiz bu ay Uzay Yolcuları...

Başrollerinde Chris Pratt ve Jennifer Lawrence gibi iki muhteşem performans var. Film bir Bilim-Kurgu filmi olsada bu filmde bir Interstellar, Martian veya Inception ile kıyaslamak pek doğru olmayacak.

Film 120 Yıllık bir uzay yolculuğu için hazırlıklar ile başlıyor. 5000 kişilik bir ekip çok uzak bir koloniye ulaşabilmek adına yolculuğa başlıyor, 120 yıl sürmesi planlanan bu yolculuk için giden kişilerin sağlıklı bir şekilde koloniye ulaşabilmeleri adına uyku kapsüllerinde uykuya dalıyorlar. Fakat bir süre geçtikten sonra planlanın aksine problemler yaşanmaya başlar ve Jim Preston‘ın kapsülü beklenenden çok önce açılır. Jim’in ardından Aurora Dann‘ın da kapsülü açılacaktır. Bu iki uzay arkadaşının önünde 90 yıllık bir yolculuk vardır, Hayatta kalma ve koloniye ulaşabilmenin dışında birbirleri ile yaşayacakları ilişkide seyircide merak hissi uyandıracak yeri gelecek romantik dakikalar yeri gelecek beklenmedik gelişmeler ile aksiyonlar yaşatacak bir film. Chris ve Jennifer adeta derslik oyunculuklar ile filmi daha da bir izlenir hale getiriyorlar. Filmin yönetmenlik koltuğunda Enigma ve Kafa Avcıları filmleri ile hatıramızda güzel tatlar bırakan Morten Tyldum oturmakta, Morten şuan çok yüksek seviyede olmasa da gelecek için umut vermeye ve heyecanlandırmaya devam ediyor.

Sinemalarda gösterim süresi dolmadan izlemenizi tavsiye ederim

Benim puanım
8.1/10


– O kadar akıllı görünmüyorsun.
+ Sen de öyle.
İşte karşımızda Amerikan sinemasının iki efsanesi ve mükemmel bir gerilim. Kaçış Planı oyuncu kadrosu, harika senaryosu ve kurgusu ile ilk dakikalardan itibaren sizi koltuğunuza hapsedecek bir film, Güvenlik uzmanı olarak çalışmakta olan Ray (Sylvester Stallone) hapishane tasarımlarında yardımcı olmakta ve firarları engellemek adına test etmektedir. Ray ülkenin en zorlu hapishanelerinden birini firar testine tabi tutması adına bir iş teklifi alır. Teklifi kabul eder her şey önceden planlı rutin bir test tutuklaması olması beklenirken bir anda planlar değişir, Ray tuzağa düşmüş ve kendi tasarladığı yerde mahkum olmuştur. Buradan kaçmanın bir yolunu bulmaya çalışırken hapishanede Emil Rottmayer (Arnold Schwarzenegger) ile tanışacaktır. Emill, Ray’a buradan kaçmanın imkansız olduğunu anlatsada Ray için her zaman bir umut ve bir plan vardır. İçinde muhteşem bir gerilim ve senaryo barındıran filmimizin yönetmen koltuğunda ise Mikael Håfström oturmakta, Raydan Çıkanlar ve 1408 filmleri ile kendini ispatlayan Mikael bu filmle çıtayı biraz daha yükseltiyor. Kaçış Planı filmini izlemek için bir nedene ihtiyacınız yok, kendini hikayesi ve oyunculukları ile izlettiren mükemmel bir film.

Benim puanım
8.8/10

Gelecek ay yeni önerilerle görüşmek üzere...Mehmet Sait Kayam | mehmetsaitkayam@gmail.com

5. Sayının Tüm Sayfaları

0 kişi mesaj bıraktı:

Yorum Gönder