Ve İyiler Kazanır Sonunda, Mutlaka!


6 Temmuz 1972 yılında İzmir’de dünyaya gelmiş, ilkokul ve liseyi İzmir’de tamamlamıştır. İzmir’den Eskişehir’e, Eskişehir’den Los Angeles’a kadar eğitim serüveni devam eden Levent Üzümcü, şimdilerde yaptığı işlerle adından söz ettirdiği gibi, duruşu, duyarlılığı ile de biz gençlere bir ışık olmuştur.

Hangi okulun, hangi bölümünü bitirdiğinden, hangi dizi de kimi canlandırdığından, oynadığı tiyatro oyunlarından, aldığı ödüllerden, sinema filmlerinden bahsetmeye gerek duymuyorum. Bunların her birini vikipedia olmak üzere bir çok internet sitesinden bulabilirsiniz.

Ben bugün size, tüm samimiyetimle, benim için Levent Üzümcü'yü anlatmak istiyorum. En yalın, en gerçek haliyle... Öyleyse başlıyorum. (öhm öhm... :)

Avrupa Yakası dizisi ile tanıştığım, akbil kullanıyor olması ile ilgili haber sitelerinde, sosyal medyada büyük yer alması sebebi ile dikkatimi çeken, vay be böyle insanlar da varmış diyerek düşünmemi sağlayan, haddim olmayarak takdir ettiğim ve feyz aldığım usta bir oyuncudur Levent Üzümcü.

Gezi Parkı olaylarının çatlak verdiği ilk zamanlardan günümüze kadar takındığı tavır ve değişmeyen karakteri ile taht kurmuştur içimdeki iyi insanlar köşesine...

Bizler gazlara ihtiyaç duyamayacak kadar duygusal insanlardık, gölgesinde dinlendiğimiz, geçmişten bizlere, bizlerden geleceğe armağan olmasını istediğimiz, yaşam alanlarımıza sahip çıkmak istemiştik sadece... Biz birlik olmanın güzelliğini, paylaşma duygusunu hissederken iliklerimize kadar, geceyi gündüze-gündüzü geceye harmanlarken oturduğumuz ağaçlarımızın dibinde, tazyikli suyun yer çekimine kafa tutmasına birlikte şahit olduğumuz, birlikte kurduğumuz kütüphanemizin henüz tozlanmayan kitaplarını birlikte okuduğumuz, bulunduğu her mecrada sesimiz olan, dayandığımız, gölgesine sığındığımızdır Levent Üzümcü.


Şairinde şiirinde dediği gibiydi bizlerin tam olarak istediği:
Yaşamak bir ağaç gibi tek ve hür ve bir orman gibi Kardeşcesine..
Hepsi bu!

Duruşunu bozmadığı, biri veya birilerinin himayesi altına girmediği, demokrasiyi bir araç olarak değil bir amaç olarak kullanandır Levent Üzümcü.

Özgürce ifade ettiği içinden geçenlerden ötürü, emeğine, alın terine, sanatına ve sevenlerine saygı duymaksızın İstanbul Şehir Tiyatroları’ndan ihraç edilmiştir. (08/2015) Suçu mu? İnsan olmak. susmamak! Susama-mak! Ve daha niceleri...

Oyunculuk mesleğini bir senaryo metnini ezber yapıp, canlandırdığı Ali’nin Ayşe’nin karakterine bürünmek olduğunu düşünmek eksik bir düşünce değil, yanlış bir düşüncedir. Kendi karakteri olmayanlar, başka karakterleri nasıl anlatabilirler?
Korkma insan korkma karanlıktan,
yılma insan yılma zorbalıktan,
umudunu yitirmişse, yitirmişse insan
çıkar insan olmaktan.. 
Bir gün bir oyunu izlemeye gitmiştim. Çok merak ettiğim bir o kadar heyecanla beklediğim bir oyunu bekliyordum. Heyecanımı hissetmiş olmalılar ki cevap verdi salon yönetimi; oyuna son 5 dakika...

Sahnenin dekoruna dalıp gitmişken, bir kova düştü önüme biraz sonra yaşayacaklarımın habercisi olurcasına... Yoğun duygu geçişleri yaşadığım, oyunculuğuna gıpta ettiğim, akan her terin, emeğin mükemmelliğine hayran kalarak izlediğimin oyunun sanatçısıdır Levent Üzümcü. Tadı damağımdan, sesi kulağımdan gitmeyen şiddetle tavsiye ettiğim bu oyunun tek kişilik dev kadrosudur.


Levent Üzümcü kimdir? 

Bu sorunun bendeki cevabıdır okuduğunuz. Ben kim miyim? Ben sizim. Sizden biri.
Anlattığım benim hikayemdir. Profilo Alışveriş Merkezi'nin 1 numaralı solonunda yaşadığım Levent Abi ile benim hikayem. Belki de ortak paydanın bir köşesinde kesiştiğimiz sizlerin hikayesidir. Kim bilir? Belki de 
Anlatılan Senin Hikayendir.
Levent Abi,

Yanlışa yanlış deme cesaretini bizlere öğrettiğin için,
Din, dil, ırk, ayrımı yapmadan evrende var olan tüm canlılara saygı duyup sevmek gerektiğini hatırlattığın için,

Sanatın ile bana kattığın her şey için, kocaman teşekkürler... Sürç-i lisan ettiysem, utanırım ve özür dilerim. Senin de dediğin gibi:
ve iyiler kazanır sonunda, mutlaka!


Ezgi Karadeniz | ezgi.kdeniz@hotmail.com

5. Sayının Tüm Sayfaları

0 kişi mesaj bıraktı:

Yorum Gönder